Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
34 %
3.6kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
29 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Gazeta ‘Koha Jonë’ feston ditëlindjen e 27-të, si lindi media e parë e pavarur shqiptare

spot_img

Lajme të ngjashëm

Si sot, 27 vite më parë është themeluar gazeta ‘Koha Jonë’, e para gazetë e pavarur dhe private në Shqipëri.

Ajo u themelua me datë 11 Maj 1991 në qytetin e lashtë të Lezhës nga Nikoll Lesi. Gazeta filloi botimin një herë në javë si gazetë lokale e rrethit të Lezhës , duke u kthyer brenda një viti në një gazetë të kërkuar e ku në vitin 1994 u bë gazeta më e madhe, e përditshme, e Shqipërisë. ‘Koha Jonë’ arriti kulmin në ngjarjet e vitit 1997 në 88 mijë kopje të shitura në ditë. 

Periudha më e vështirë , por më e sukseshme e kësaj gazete, mbeten vitet 1992-1997, ku jo vetëm ishte një gazetë profesioniste e kurajoze, por edhe u shndërrua në një universitet  të medias shqiptare.Gjatë kësaj periudhe media “ Koha Jonë” nxori në treg si filiale edhe gazetat  “ Sport Ekspres” dhe “AKS”.

 

Më shumë

spot_img