Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
2.1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
Pre
37 °
Sht
33 °
E martë, 22 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Gabimi i madh i KE në raportin për Shqipërinë, eurodeputeti e korrigjon menjëherë: Negociatat hapen vetëm nëse… (E PLOTË)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c91d7792dcbb27a7c14fdbefd5dac8f9

Eurodeputeti David Lega ka kërkuar korrigjimin e raportit të KE-së në lidhje me hapjen e negociatave për Shqipërinë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, ai ka bërë të ditur se në raport ishte thënë se eurodeputetët mbështesin thirrjen e konferencës së parë ndërqeveritare, e cila do të shënonte zyrtarisht fillimin e negociatave të pranimit me BE, pa vonesa të mëtejshme.

Por, sipas eurodeputetit Lega në raport është harruar që të shënohet diçka shumë e rëndësishme lidhur me Shqipërinë.

Sipas tij, është harruar të përmendet se negociatat mund të hapen vetëm pasi të plotësohen kushtet e përcaktuara nga BE-ja.

“Korrigjimi! Në njoftimin për shtyp të KE thuhet se ne mbështesim thirrjen e Konferencës së Parë Ndërqeveritare të Shqipërisë dhe fillimin e negociatave të pranimit pa vonesa të mëtejshme. POR harron të përmend “… duke ndjekur përmbushjen e plotë të kushteve të përcaktuara nga Këshilli Evropian. Ky është një gabim faktik, shumë i rëndësishëm pasi kushtëzimi është jetik në këtë kontekst. Deklarata për shtyp do të azhurnohet, me kërkesën time”,- shkruan ai.

Tashmë raporti është korrigjuar sipas kërkesës së eurodeputetit David Lega.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img