Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
50 %
3.1kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
33 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

G7 merr vendimin: Do dhurojmë 1 miliard doza të vaksinës anti-Covid për vendet e varfëra

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri britanik, Boris Johnson dy ditë më parë gjatë takimit të G7 propozoi që të dhurohen një milard doza të vaksinës anti-Covid për shtetet në nevojë.

Ky propozim i kryeministrit është aporvuar edhe nga gjashtë udhëheqësit e tjerë dhe ranë dakort për  shpërndarjen e një milliard dozave të vaksinës anti-Covid për vendet e varfëra.

Pjesa më e madhe e vaksinave do të jenë të kompanisë britanike “AstraZeneca”, të cilën Johnson e ka vlerësuar për mbajtjen e çmimit për dozë në nivele minimale.

Gjatë fjalës së tij për mediat Biden tha se kjo është “përgjegjësia dhe detyrimi jonë humanitar”.

Më herët presidenti i SHBA, Joe Biden u zotua se do të shtojë luftën kundër koronavirusit me dhurimin e 500 milion vaksinave Pfizer ndërsa, Johnson tha se Britania është gati të dhurojë të paktën 100 milion vaksina.

Samiti tre ditor i G7 është ngjarja e parë ballë për ballë midis krerëve të shteteve që nga fillimi i pandemisë.

Gjatë këtyre takimeve në fokus ka qenë pandemia dhe vaksinimi i qytetarëve, pasi vetëm kështu bota mund të ktheht në normalitet.

Më shumë

spot_img
spot_img