Tirana
broken clouds
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
55 %
3.6kmh
75 %
Sht
18 °
Die
19 °
Hën
15 °
Mar
12 °
Mër
12 °
E shtunë, 25 Mars, 2023

G7 dhe BE ndalojnë naftën ruse, si do ndikojë në çmimet

Lajme të ngjashëm

Bashkimi Europian gjatë ditës së sotma ka vendosur që të ndalojë naftën ruse dhe nënproduktete e saj.

Aleatët perëndimorë të G7 kanë rënë dakord që ky ndalim të shoqërohet me një kufi çmimi.

Arsyeja pse është marrë ky vendim është që të lejohet nafta ruse të rrjedhë ne Kinë dge Indi, dhe të shmanget një rritje e papritur të çmimeve që do të dëmtontë konsumatorët në të gjithë botën.

Çmimi i naftës dhe benzinës janë ngritur për shkak të pandemisë COVID-19 dhe kanë kontribuar në inflacionin ede për mallrat e tjera në mbarë botën.

Embargoja e produkteve të naftës vjen dy muaj pas një ndalimi të ngjashëm për naftën bruto ruse të sjellë nga deti – të dyja të shpallura në qershor si pjesë e paketës së gjashtë të sanksioneve të BE-së kundër Rusisë në përgjigje të “sulmit brutal dhe të paprovokuar të Moskës ndaj Ukrainës ”.

Ndërsa embargoja e naftës së papërpunuar dhe kufiri i çmimit të naftës, i cili hyri në fuqi më 5 dhjetor, kaloi pa ndonjë ndërprerje të madhe, ndalimi i karburanteve të rafinuar – veçanërisht, dizelit me përdorimin e tij të gjerë industrial dhe të brendshëm – e ka shtyrë tregun në pasiguri mes historikisht rezerva të ulëta të naftës në Evropë.

“Nafta e papërpunuar është më e këmbyeshme,” thanë Eugene Lindell dhe Joshua Folds nga konsulenca e energjisë FGE. “Është shumë më e vështirë të prodhosh naftë/naftë ndërsa, për naftën bruto, prodhimi në rrjedhën e sipërme është shumë më i larmishëm në shkallë globale. Ka shumë më tepër lloj nafte bruto në treg dhe potencialisht ka naftë/benzinë”, thanë ata për DW.

 

Më shumë