Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
75 %
1.5kmh
75 %
Enj
10 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
5 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Fytyrat e përgjakura të Pëllumbit, Braçes, Dokles, Gonxhes, Legisit…24 vite nga rrahja barbare e opozitës në sheshin Skënderbej (Fotot nga MITINGU i 28 majit 1996)

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

571003d483cd91c5e05129c7b5e5e201

Si sot 24 vite më parë ndodhi masakra e madhe ndaj opozitës të asaj kohe.

Kështu shkruan fotografi Agim Rama teksa nxjerr nga arkiva e tij këto imazhe nga mitingu i 26 majit 1996.

Në to duken fytyrat e përgjakura të drejtuesve të opozitës së asokohe; Servet Pëllumbit, Erion Braçes, Namik Dokles, Blendi Gonxhes e Ndre Legisit.

Zgjedhjet banale të 26 majit 1996, degjeneruan në dhunë e terror pasi drejtuesit e PS u rrahën nga forcat e policisë dhe SHIK-ut, skena këto që bënë xhiron e mediave ndërkombëtare.

“Dua të nënvizoj se ajo kohë ishte fashizëm e jo sot kur protestuesi shan policët me libër shpie dhe shteti bën sikur nuk shikon”, shkruan ndërkaq fotografi Rama.

101944197_2614474455485233_8470522088715714560_o.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img