Hapësire reklamuese

Aktualitet

"Furtunë" te Kolaudimi në Fier, pezullohen 6 punonjës, pushohet një tjetër

Shkruar nga Newsbomb
"Furtunë" te Kolaudimi në Fier, pezullohen 6 punonjës,

Gjashtë punonjës pranë Qendrës së Kontrollit Teknik në Fier janë pezulluar nga detyra, ndërsa një tjetër është pushuar nga puna.

Ka qenë drejtor i Përgjithshëm i Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor (DPSHTRR), Blendi Gonxhja, i cili ka bërë me dije se pezullimi i trupës së inspektorëve të Kolaudimit në Fier, si dhe ndërprerja e marrëdhënieve të punës me një tjetër, është ndërmarrë pas indicieve, pamjeve filmike dhe verifikimit paraprak.

Goxhaj tha se ka nisur hetim administrative i brendshëm për të nxjerrë konkluzionet përfundimtare, ndërsa shërbimi do të vijojë me zëvendësim. Ndër të tjera ai u bëri thirrje edhe qytetarëve që të mos bëhen palë në shkeljen e ligjit dhe të mos tentojnë që të korruptojnë inspektorët pasi do të kallëzohen njëkohësisht me personelin që abuzon me detyrën.

Postimi i plotë i Drejtorit të DPSHTRR:

Komunikim Publik: PEZULLIM i trupës së inspektorëve të QKT (Kolaudimi) Fier!

 DPSHTRR, me misionin për të qenë një ent model efikasiteti dhe ligjshmërie, vijon të monitorojë çdo proces shërbimi, në qendër dhe në degët rajonale, për garantimin e standardeve të sigurisë e cilësisë! Në çdo sektor e praktikë, ekspozohemi ndaj riskut permanent të akteve korruptive e abuzive, në dëm të qytetarit dhe në kurriz të Automotorizimit Shqiptar, ndaj përgjegjësia sa vjen e rritet për të eliminuar dhe goditur fenomenet negative si edhe për të larguar nga institucioni ynë, përmes kontrolleve e sistemeve digjitale dhe shkëmbimit të informacionit me të gjitha organet ligjzbatuese, të gjithë elementet që nuk e meritojnë të jenë punonjës të shërbimeve të transportit rrugor!

 DPSHTRR njofton për masa administrative, që përfshijnë të gjithë sektorët teknik të shërbimit, pa përjashtim, në qendër dhe në çdo drejtori rajonale! Konkretisht në Qendrën e Kontrollit Teknik pranë DRSHTRR Fier kemi komunikuar 6 masa Pezullimi nga Detyra dhe 1 Ndërprerje Marrëdhënie Pune, pas indicieve, pamjeve filmike dhe verifikimit paraprak.

Një hetim administrativ i brendshëm vijon për konkluzionet përfundimtare, ndërsa shërbimi do të vijojë me zëvendësim. I bëjmë thirrje qytetarëve të mos bëhen palë në shkeljen e ligjit, të mos tentojnë korruptimin, rryshfetin sepse do të kallzohen njëkohësisht me personelin që abuzon me detyrën!

Përsërisim apelin për punonjësit e Automotorizimit Shqiptar që të distancohen nga tentacionet e mitmarrjes, të zbatojnë ligjin dhe të çmojnë vendin e punës ku sot paguhen me një rritje prej +90% nga viti 2018 e ku kanë bonuse e trajtim dinjitoz, me benefite ligjore, standarde e respekt!

DPSHTRR vijon hetimin e çdo dokumentacioni, bazuar në indicie dhe denoncime të ardhura në platformën online

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese