Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
57 %
1.5kmh
0 %
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
14 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Furnizonte Gjermaninë me drogë, kush është “kapoja” shqiptar që ka ngritur në këmbë Europolin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Policia Kriminale Shtetërore e Baden-Wurrtemberg ka shpallur në kërkim ndërkombëtar 44 vjeçarin shqiptar, Berti Dedja.

Sipas Europol, Dedja është futur në listën e më të kërkuarve të Evropës, pasi akuzohet si “ koka” e një grupi kriminal i cili merrej me tregtimin e drogave të rënda.

Dedja i njohur si  “Berti” dhe “Schakal” është zyrtarisht në kërkim ndërkombëtar dhe hetuesit kanë dyshime se ai mund të jetë fshehur në Belgjikë, Holandë, Itali ose Shqipëri.

Për transportin e drogës Berti Dedja ka përdorur mjete të enkas për këtë qëllim.  Ai akuzohet se që nga viti 2016 ka ushtruar një tregti profesionale droge të kokainës dhe marijuanës, me pjesëmarrjen e personave të tjerë.Prej vitit 2018 ai qëndron i fshehur, ndërkohë Prokuroria publike është përgjegjëse kryesore për hetimin e çështjes Dedja.

Ndër të tjera, 44-vjeçari akuzohet për transport dhe shitje droge në rrethin Ostalb, siç bëri të ditur prokurori publik përgjegjës i pyetur nga TAGBLATT.

Më shumë
spot_img
spot_img