Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
88 %
0kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
21 °
E martë, 19 Tetor, 2021
spot_img

Fundoset impianti gjigant lundrues i kompanisë fotovoltaike Statkraft në Shqipëri

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kompania norvegjeze e teknologjisë diellore që operon në Shqipëri, Ocean Sun është duke punuar për të rikuperuar një panel lundrues të energjisë diellore që u fundos rreth një muaj më parë.

Statkraft dhe Ocean Sun thanë se një nga katër impiantet lundruese që mbulojnë 4,000 metra katrorë dhe me gati 1600 panele diellore u fundos në rezervuarin e Banjës.

Incidenti ndodhi në 9 qershor ku unaza lundruese me membranë e impiantit u dëmtua rëndë dhe u zhyt pjesërisht në ujë.

“Shpëtimi i aseteve duke përfshirë panelet diellore është në vazhdim. Kompania po punon ngushtë me Statkraft për të përcaktuar arsyet dhe pasojat e incidentit,” tha Ocean Sun.

fswefsweg3egg
Panelet e Statcraft ne Banje
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img