Hapësire reklamuese

Aktualitet

Fundjava me mot me reshje me shtrëngata, në alpe pritet dëborë

Shkruar nga Newsbomb
Fundjava me mot me reshje me shtrëngata, në alpe pritet

Masat ajrore të lagështa të shkëputura nga disa qendra të thella presioni me origjinë nga cikloni I Islandës do të bëjnë që vendi ynë këtë fundjavë të ketë kushte të paqëndrueshme atmosferike. Moti do të jetë I vranët por nuk do të mungojnë as intervale të herëpashershme kthjellimi.

Ditën e Shtunë reshjet e shiut do të jenë prezente që prej orëve të para të 24-orëshit me intensitet të ulët e lokalisht mesatar. Në orët e pasdites në intervale të shkurtra kohore në veriperëndim të vendit reshjet parashikohen me intensitet mesatar e lokalisht të lartë në formën e stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Ditën e Diel reshjet do të ulin intensitetin, por do të vijojnë të jenë të herëpashershme në një pjesë të madhe të territorit në formën e shtrëngatave të karakterit lokal prej orëve të para të mëngjesit. Në veriperëndim reshjet parashikohen me intensitet deri mesatar në formën e rrebesheve të shpejta.

Reshjet e dëborës  në Alpe parashikohen në formën e stuhive të dëborës ndërsa në majat e maleve në verilindje e juglindje të vendit do të jenë me intensitet të ulët.

Vlen të theksohet si intensive e relativisht problematike elementi I erës me drejtim nga kuadrati I jugut 2-9m/s, ndërsa në bregdet arrin shpejtësi deri 17m/s shoqëruar me dallgëzim të forcës 2-5 ballë, raporton Shërbimi Meteorologjik Ushtarak.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese