Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
3.1kmh
0 %
Sht
20 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Fuga “kërkon” durim: Ligji do falimentojë universitetet private dhe publike

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

605795d00b041f535b017a542bff4346

Akademiku Artan Fuga, një prej zërave më aktiv kundër ligjit për arsimin e lartë që pritet të votohet sot në orët e vona të natës në Kuvend, është shprehur se do të jetë Gjykata Kushtetuese ajo që mund të përcaktojë vlefshmërinë e këtij ligji. Sipas tij, duhet vetëm pak kohë për të kuptuar se si ky ligj do të falimentojë universitetet publike dhe ato private.

“Duke dëgjuar Kuvendin, ritheksoj se projektligji mbi arsimin e lartë, përtej kërcënimeve, sharjeve dhe shantazheve që erdhen nga foltorja, është thjesht, as më shumë e as më pak, antikushtetues. Gjykata Kushetuese e ndan shapin nga sheqeri. Sesi do të falimentojë ai privatin dhe publikun, këtë do ta shtjellojmë më pas, që ta kuptojnë të zgjuar e budallenj. Kemi kohë boll, pa merak. Vetëm durim dhe zemërgjerësi për të gjithë pa dallime partiake ose niveli kulturor”, shkruan Fuga.

Kuvendi është duke zhvilluar aktualisht diskutime në lidhje me projektligjin e arsimit të lartë të propozuar nga qeveria e kryeministrit Edi Rama.

Lexo edhe: 

Nikolla: Një grup i vogël pedagogësh po shantazhon Parlamentin

Berisha-Nikollës: Më zhgënjeve, ke folur si madam urrejtja

Rama: Historike reforma në arsim. Ky është revolucion

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img