Tirana
overcast clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
77 %
0.5kmh
90 %
Die
19 °
Hën
20 °
Mar
21 °
Mër
21 °
Enj
15 °
E shtunë, 16 Tetor, 2021
spot_img

Fuga ka një zgjidhje për papunësinë e të diplomuarëve

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Fuga ka një zgjidhje për papunësinë e të diplomuarëve dhe sigurisht që e ka paraqitur mjaft thjeshtë.  Për akademikun, papunësia e të diplomuarëve në universitete zgjidhet brenda 3 vitesh.

“Por duhen mbyllur dhjetra departamente dhe rihapur të rinj. Duhen mbyllur qindra lëndë dhe rihapur të tjera. Duhen riformatuar qindra pedagogë.

Pastaj duhen normativizuar të gjitha profilet e profesionëve në treg përpara sesa të jepen licencat për aktivitet privat.

Një reformë e thellë në këto dy drejtime dhe gjithçka përfundon.

Pra përfundon tallja me diplomimin gjoja të rinisë studentore.

Përndryshe haja qenit dhe bjeri karadyzenit…Ha Muço pi Muço. Merrni grada, merrni rroga dhe votoni një herë në katër vjet. Prindërit paguajnë për ne, ne nginjemi mbi kocka studentësh…’’, argumenmton sot Artan Fuga.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img