Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
66 %
1.5kmh
0 %
Pre
24 °
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
21 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Fshehja e vdekjeve nga Covid-19, Kalo: S’ka asnjë ndërhyrje për ndryshimin e diagnozës apo shkakut të vdekjes

spot_img

Lajme të ngjashëm

7175638bd0425f58eb7c4abf13dce254

Mjeku Tritan Kalo ka folur për akuzat që janë bërë kohët e fundit për fshehjen e numrave të viktimave nga Covid.

Ai është shprehur nuk ka asnjë falsifikim për numrin e viktimave, duke shtuar se plotësohet një skedë për arsyen e vdekjes së një pacienti.

Gazetarja: Ka pasur debate ku është përfshirë edhe politika sa i përket akuzave për fshehjen e nurmit të viktimave. Doktor meqënse ju jeni pjesë e spitalit Infektiv tashmë Covid1 a ka një protokall se si ndahet viktimt nga Covidi, cili është protokolli dhe a përfshihet këtu ato raste që humbin jetën në banesë gjatë kësaj periudhe pandemie

Mjeku: Sa i përket rasteve të humbjes së jetës në shtëpi unë nuk mund tiu them asgjë sepse ato merren zyrat e gjendjes civile ose mjekët e familjes. Ka të përcaktuar mirë ligjërisht kur plotësohet një skedë vdekje arsyet pse i sëmuri vdes. Pra që nga pranimi dhe momenti kur ndërron jetë. Arsyet pse i sëmuri vdes që nga pranimi evoluimi dhe në këto raste nuk bëhet asnjë ndërhyrje. Pra në këtë rast nuk mund të jetë asnjë lloj falsifikim kush është shkaku parësor dhe ai dytër. Nuk ka asnjë ndërhyrje për shkakun e vdekjes. Mjekët, infermierët, stafi i gjithë po bëjnë një sakrificë maksimale, po rrezikojnë jetën për të ndihmuar qytetarët.

Më shumë

spot_img