Hapësire reklamuese

Bota

Frikë për shpërthimin e vulkanit, Islanda evakuon banorët në afërsi të zonës

Shkruar nga Newsbomb
Frikë për shpërthimin e vulkanit, Islanda evakuon banorët

Banorët e një qyteti peshkimi në Islandën jugperëndimore lanë shtëpitë e tyre të shtunën pasi shqetësimi në rritje për një shpërthim të mundshëm vullkanik bëri që autoritetet e mbrojtjes civile të shpallin një gjendje të jashtëzakonshme në rajon.

Policia vendosi të evakuojë Grindavikun pasi aktiviteti i fundit sizmik në zonë u zhvendos në jug drejt qytetit dhe monitorimi tregoi se një korridor magmë, ose shkëmbi gjysmë i shkrirë, tani shtrihet nën komunitet, tha Zyra Meteorologjike e Islandës. Qyteti me 3,400 banorë është në Gadishullin Reykjanes, rreth 50 kilometra (31 milje) në jugperëndim të kryeqytetit, Reykjavik.

"Në këtë fazë, nuk është e mundur të përcaktohet saktësisht nëse dhe ku magma mund të arrijë në sipërfaqe," tha Zyra Meteorologjike.

Autoritetet gjithashtu ngritën alarmin e tyre të aviacionit në portokalli, duke treguar një rrezik në rritje të një shpërthimi vullkanik. Shpërthimet vullkanike përbëjnë një rrezik serioz për aviacionin, sepse ato mund të hedhin hirin shumë gërryes lart në atmosferë, ku mund të shkaktojë dështimin e motorëve të avionëve, të dëmtojë sistemet e kontrollit të fluturimit dhe të zvogëlojë dukshmërinë.

Një shpërthim i madh në Islandë në vitin 2010 shkaktoi ndërprerje të gjerë të udhëtimit ajror midis Evropës dhe Amerikës së Veriut, duke i kushtuar linjave ajrore rreth 3 miliardë dollarë pasi anuluan më shumë se 100,000 fluturime.

Evakuimi vjen pasi rajoni u trondit nga qindra tërmete të vogla çdo ditë për më shumë se dy javë, ndërsa shkencëtarët monitorojnë një grumbullim magmë rreth 5 kilometra (3.1 milje) nën tokë.

Shqetësimi për një shpërthim të mundshëm u rrit në orët e para të së enjtes kur një tërmet me magnitudë 4.8 ballë goditi zonën, duke detyruar resortin gjeotermik të njohur ndërkombëtarisht Blue Lagoon të mbyllet përkohësisht.

Aktiviteti sizmik filloi në një zonë në veri të Grindavik ku ka një rrjet krateresh 2000-vjeçare, tha profesori i gjeologjisë Pall Einarrson për RUV të Islandës. Korridori i magmës është rreth 10 kilometra (6.2 milje) i gjatë dhe i përhapur, tha ai.

“Tërmetet më të mëdha filluan atje, nën këtë seri të vjetër krateresh, por që atëherë ai (korridori i magmës) është bërë më i gjatë, ka kaluar nën zonën urbane në Grindavík dhe po shkon edhe më tej dhe drejt detit,” tha ai.

 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese