Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Frikë për një pandemi të re, shkencëtarët ringjallin virusin “zombie” pas 48 mijë vjetësh, ja si përhapet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Shkencëtarët kanë ringjallur një virus që ishte bllokuar për gati 50,000 vjet, duke rritur shqetësimet se ngrohja globale do të çojë në çlirimin e patogjenëve të lashtë.

Sipas studiuesve fakti që mikrobi ishte ende i aftë të infektonte qelizat, nxjerr në pah rrezikun e të ashtuquajturave viruse zombie që dalin nga shkrirja e dherave.

Ai ishte bllokuar nën një shtrat liqeni në Yakutia për 48,500 vjet, duke e bërë atë virusin më të vjetër “të gjallë” të rikuperuar deri më tani.

Pyetjet e shpeshta:

A është e mundur që ‘viruset zombie’ të jenë të rrezikshme?

Ekspertët paralajmëruan se këto ‘viruse zombie’ mund të jenë vdekjeprurëse për njerëzit dhe se disa kishin marrë tashmë jetë. Pas një shpërthimi të antraksit në Siberi në vitin 2016, një fëmijë vdiq dhe shumë njerëz u shtruan në spital.

Si përhapen ‘viruset zombie’?

Kimikatet dhe bakteret e mbyllura në permafrost çlirohen kur akulli shkrihet dhe shkrihet. Kjo është për shkak të ndryshimeve klimatike dhe mund të përfshijë lëshimin e viruseve më të lashta.

 

Më shumë


spot_img

spot_img