Tirana
overcast clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
1.5kmh
100 %
Pre
15 °
Sht
16 °
Die
13 °
Hën
17 °
Mar
16 °
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Frikë nga një tjetër sabotim, Britania dërgon dy anije luftarake në Detin e Veriut për të mbrojtur tubacionet e Nord Stream

spot_img

Lajme të ngjashëm

Britania ka dërguar anije luftarake në Detin e Veriut për të mbrojtur infrastrukturën e energjisë detare.

Ky vendim vjen pas sabotimit të gazit në tubacionet e Nord Stream. Anija Fregata e tipit 23 HMS Somerset dhe anija anketuese e Marinës Mbretërore HMS Enterprise janë vendosur tashmë në Detin e Veriur.

Lajmin e ka bërë me dije Sekretari britanik i Mbrojtjes Ben Ëallace. Duhet theksuar se përveç Britanisë së Madhe, Norvegjia po rrit prezencën e sigurisë rreth tubacioneve dhe platformave të gazit natyror në det të hapur që ka në Detin e Veriut.

Më shumë
spot_img
spot_img