Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

Bota

Frikë nga një shpërthim tjetër i valës së Covid, Kina izolon një pjesë të Wuhan

Shkruar nga Newsbomb
Frikë nga një shpërthim tjetër i valës së Covid,

Qytetet kineze nga Wuhan në Kinën qendrore deri në Xining në veri-perëndim po mbyllin ndërtesat dhe rrethet të frikuar nga një valë tjetër e Covid.

Kina më shumë se 1,000 raste të reja me Covid në mbarë vendin, një raport modest krahasuar me dhjetëra mijëra në ditë që e dërguan Shangain në një bllokim të plotë në fillim të këtij viti, por mjaftueshëm sa për të bërë që të merren masa të mënjëhershme për të ndaluar përhapjen.

Wuhan, vendi ku dhe doli Covid për herë të parë në 2019, raportoi rreth 20 deri në 25 infeksione të reja në ditë këtë javë. Qyteti ka regjistruar 240 raste gjatë 14 ditëve të fundit. Autoritetet lokale urdhëruan më shumë se 800,000 njerëz në një rreth të qëndrojnë në shtëpi deri më 30 tetor, shkruan "The Guardian". 

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese