Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
42 %
1.5kmh
0 %
Die
31 °
Hën
34 °
Mar
35 °
Mër
36 °
Enj
38 °
E diel, 20 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Frikë nga një marrëveshje e minutës së fundit Gruevski-Ahmeti, Zoran Zaev takon ambasadorin e Shqipërisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

6da93d67cd7fe8157af087d1e0633698

Kreu i LSDM, Zoran Zaev ka zhvilluar një takim me ambasadorin e Shqipërisë në Shkup, Fatos Reka. Ky takim u zhvillua vetëm katër ditë nga përfundimi i afatit të Nikolla Gruevskit për të krijuar qeverinë e re, mandati i së cilës i kalon në datë 29 janar LSDM-së.

Në njoftimin e kësaj partie thuhet se Zaev dhe Reka kanë biseduar për qëllimet e LSDM për të ndërmarrë të gjitha reformat e nevojshme të kërkuara nga Komisioni Europian me synim anëtarësimin në organizatat euro-atlantike.

Por, më shumë se një bisedë për reformat në Maqedoni, ky takim, njoftojnë mediat maqedonase, ka patur për qëllim shmangien e një marrëveshje të minutës së fundit mes VMRO-DPMNE dhe BDI.

Ndonëse Ali Ahmeti vepron i pavarur nga ndikimi i Tiranës, me arritjen e platformës së përbashkët të partive shqiptare, roli i Qeverisë në Shqipëri mbi këto parti është rritur.

Lexo edhe: Bullgaria, shteti më i shqetësuar për platformën e shqiptarëve në Maqedoni: Ndërkombëtarët të ndërhyjnë

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img