Tirana
clear sky
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
30 %
5.1kmh
0 %
Mar
1 °
Mër
7 °
Enj
9 °
Pre
10 °
Sht
10 °
E martë, 25 Janar, 2022

Frika nga varianti “Omicron”, Zvicra dhe Belgjika shtrëngojnë masat anti-Covid, maska mbrojtëse edhe në vendet e mbyllura

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zvicra ka njoftuar këtë të premte se do të shtrëngojë masat kundër COVID-19, pasi qeveria po lufton për ta përmbajtur një valë të infeksioneve dhe arritjen e variantit “Omicron” në këtë shtet.

Ky shtet do të zgjerojë detyrimet për vendosjen e maskës dhe do të prodhojë një certifikatë që dëshmon se një person është i vaksinuar apo shëruar nga koronavirusi.

Maskat do të duhet të vendosen në ambientet e mbyllura, ku do që është certifikata është e detyruar, u tha në njoftimin e qeverisë.

Në anën tjetër, eventet dhe hapësirat e ndryshme do të lejohen që vet të vendosin kufizime për hyrje duke kërkuar dëshmi për vaksinim apo shërim nga virusi.

Masat po ashtu ritheksojnë mesazhin që njerëzit të punojnë nga shtëpia, edhe pse puna nga shtëpia nuk është bërë e detyrueshme pasi autoritetet lokale dhe bizneset e kundërshtuan atë.

Masat do të hyjnë në fuqi të hënën më 6 dhjetor dhe do të jenë efektive deri më 24 janar.

Po ashtu edhe Kryeministri i Belgjikës, Alexander De Croo tha se ky shtet është i detyruar të shtrëngojë masat kufizuese ndaj koronavirusit pasi rritja e rasteve së fundmi po rëndon spitalet atje.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img