Tirana
clear sky
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
83 %
1.5kmh
0 %
Die
40 °
Hën
38 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
35 °
E diel, 1 Gusht, 2021

Frika nga variantet e reja të COVID, OBSH u bën thirrje kompanive farmaceutike të bashkëpunojnë me shtetet

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2af5040bd83f246e226b8e6b09daee05 scaled

Organizata Botërore e Shëndetësisë u ka bërë thirrje kompanive farmaceutike të bashkëpunojnë më shumë me shtetet, pasi shifrat e infektimeve po rriten.

OBSH ka ëkrkuar që të përshpejtohet edhe procesi i vaksinimit, ndërsa shprehu shqetësimin për variantete e reja të koronavirusit.

“Së pari, ato përhapen më shpejt dhe shumë njerëz sëmuren, që do të thotë se sistemet shëndetësore, që janë të tej mbushura, do të ngarkohen edhe më shumë. Çështja e dytë lidhet me efikasitetin e vaksinës. Ka të dhëna paraprake se varianti afrikano-jugor mund të shkaktojë më shumë probleme, edhe pse nuk jemi ende të sigurt. Por për këtë arsye duhet të mbetemi vigjilentë”, shprehet Hans Kluge, drejtor rajonal për Evropën në OBSH.

Autoritetet franceze dhe ato gjermane kanë shtuar kontrollet ndaj pasagjerëve që udhëtojnë me tren mes dy vendeve.

“Me variantin e ri të virusit, që mund të jetë i frikshëm, i kuptoj kontrollet. Megjithatë, është diçka e pazakonte dhe e çuditshme”, thotë Nina Verheyde, studente infermierie.

Më shumë

spot_img
spot_img