Tirana
broken clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
73 %
3.6kmh
75 %
Hën
21 °
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
19 °
E hënë, 27 Shtator, 2021
spot_img

Franca kap shqiptarët gjatë tentativës për të kaluar ilegalisht Kanalin e La Manshit

spot_img

Lajme të ngjashëm

c01aff0ffd21f07db022f62c2dfb763b

Disa emigrantë shqiptarë janë kapur nga autoriteteve franceze gjatë tentativës për të kaluar ilegalisht drejt Britanisë së Madhe.

Numri i shqiptarëve nuk bëhet i ditur, pasi në varkën me 40 emigrantë, 11 prej të cilëve ishin fëmijë, u gjetën edhe shtetas të kombësive të tjera si Afganistani, Guinea dhe Gjeorgjia.

Ministria e Brendshme franceze tha se gjatë 2019-ës ka patur 132,614 kërkesa për azil, një rritje me 7% ndërsa po gjatë këtij viti, deportimi i emigrantëve të paligjshëm është rritur me 19%, apo 23,746 raste.

Më shumë

spot_img