Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
37 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Franca i jep dritën jeshile Johnson & Johnson, miraton përdorimin e vaksinës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3571f1bf92376a4b6ecf9b4f134960d7

Autoriteti i lartë shëndetësor i Francës ka miratuar vakinën amerikane Johnson & Johnson për përdorim kundër Covid-19.

Miratimi për përdorimin e vaksinës vjen, pas miratimeve nga Bashkimi Evropian dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Gjithashtu ka marrë dritën jeshile nga rregullatorët në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Afrikën e Jugut.

Autoritetet rekomanduan që vaksina të mund të përdoret për të gjithë të rriturit, me vetëm një dozë, duke përfshirë njerëzit mbi 65 vjeç dhe ata që rrezikojnë nga format e rënda të Covid.

Provat klinike kanë zbuluar që rezultati J&J është 67 për qind efektiv kundër të gjitha formave të Covid-19, një numër që rritet në 85.4 për qind për efektivitetin e tij në parandalimin e sëmundjes së rëndë.

Më shumë

spot_img
spot_img