Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.1kmh
0 %
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
29 °
Mër
28 °
Enj
24 °
E diel, 26 Shtator, 2021
spot_img

Franca do paguajë prindërit të qëndrojnë me fëmijët nëse shkollat mbyllen përsëri nga Covid-19

spot_img

Lajme të ngjashëm

0e5f19792b201fd97e5aa0bae3e7856b

Prindërit në Francë do të paguhen për të qëndruar në shtëpi nëse shkolla e fëmijës së tyre detyrohet të mbyllet përsëri për shkak të koronavirusit. Çdo familje me një fëmijë nën moshën 16 vjeç do të marrë 84% të pagave të njërit prind.

Kjo vjen pasi një numër i lartë të infektuarëve u raportuan në të gjithë vendin pas rihapjes së shkollave. Më shumë se 30 shkolla u është dashur të mbyllen, me më shumë se 500 mësime të anuluara, raporton newsbomb.al.

Autoritetet shëndetësore në Francë regjistruan 9,843 raste të reja dje, gati 1000 më të larta se rekordi i mëparshëm prej 8,975 i regjistruar gjashtë ditë më parë. Kurse infeksionet janë rritur gjithashtu me pothuajse 7,300 mesatarisht çdo ditë që nga fillimi i muajit. Numri i njerëzve që kanë nevojë për trajtim spitalor për virusin, megjithëse është akoma shumë më i ulët se shifrat e pikut të Prillit, gjithashtu ka filluar të vijë duke u rritur çdo ditë për të 12-ën ditë radhazi.

Franca u vendos nën një nga bllokimet më të rrepta kombëtare në Evropë në mënyrë që të përpiqej të ndalonte përhapjen e virusit midis 17 Mars dhe 11 maj. Gjatë një vizite në Korsikë dje Presidenti Emmanuel Macron shprehu besimin e tij se çdo masë e re që mund të kërkohet për të mbajtur infeksionet nën kontroll nuk do jetë shumë kufizuese, raporton newsbomb.al.

“Ajo që duhet të bëjmë është që t’i përshtatemi evolucionit të virusit dhe të përpiqemi të ngadalësojmë qarkullimin e tij me masa higjienike dhe duke përshtatur jetën tonë shoqërore. Ne duhet të jemi në gjendje të vazhdojmë të jetojmë, të arsimojmë fëmijët tanë dhe të kujdesemi për pacientët dhe sëmundjet e tjera dhe të kemi një jetë shoqërore dhe ekonomike”, është shprehu Macron.

Më shumë

spot_img