Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
72 %
1.5kmh
0 %
Pre
32 °
Sht
29 °
Die
29 °
Hën
27 °
Mar
25 °
E premte, 17 Shtator, 2021

Fqinjët i “mbyllin derën” Shqipërisë, Italia shtyn kufizimet deri në fund të korrikut, ja kategoritë që lejohen të udhëtojnë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Situata nga Covid-19 në Shqipëri paraqitet e mirë, por kjo nuk ka sjellë ndryshim për qytetarët shqiptarë pasi shtetet fqinje vazhdojnë t’i “myllin derën” Shqipërisë.

Qeveria italianë ka vendosur të shtyjë kufizimet për udëdhtarët shqiptar deri më 30 korrik. Sipas një njoftimit të publikuar nga Ambasada italiane në Tiranë, drejt vendit fqinj kanë të drejtë të udhëtojnë shtetasit italianë dhe të vendeve të Bashkimit Evropian, familjarët e tyre si dhe ato persona që kanë leje qëndrimi.

Përveç këtyre kategorive, mund të lëvizin lirisht qytetarët për raste emergjence shëndetësore, studime apo biznesi.

Ambasada bën me dije se kategoritë që lejohen të udhëtojnë duket të jenë  pajisur me testin negativ të Covid-19, të realizuar brenda 72-orëve të fundit.

Gjithahstu edhe Greqia vijon të mbajë të mbyllur kufirin me Shqipërinë, teksa lejohen të kalojnë me jë numër të kufizuar ata me leje qëndrimi dhe punonjësit sezonal.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img