Tirana
few clouds
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
33 %
4.1kmh
20 %
Sht
32 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
41 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

FOTOLAJM/ Zbulim i madh në Amantia, arkeologët nxjerrin në dritë varrin monumental, çfarë fshihte kodra në Parkun Arkeologjik

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Arkeologët kanë bërë një zbulim të madh në Parkun Arkeologjik të Amantias. Për dy muaj ata kanë gërmuar të gjithë kodrën e Amantias dhe kanë zbuluar një varr monumental.

Varri, i cili i përket tipit të mbular me qemer është një ndër ekzemplarët e rrallë të këtij tipi, që i ruan pothuajse të gjithë elementët arkitektonik. Përmasat e mëdha, veçoritë në elementët e ndërtimit, si dhe veçoritë në elementët e mbulimit i japin monumentit vlera unikale.

Falë kësaj ndërhyrje, monumenteve të shumta dhe unikale të parkut arkeologjik të Amantias i shtohet tashmë edhe një tjetër pikë e vizitueshme në itinerarin turistik. Siç shihet nga fotot, arkeolëgët dhe grupet e punës kanë nxjerr në dritë gjithë varrin monumental.

Rezultatet e procesit të gërmimit dhe dokumentimit janë ende në fazë studimi nga specialistët përkatës, kështu që për kronologjinë e ndërtimit të varrit monumental mund të propozohet vetëm një datim paraprak, i cili mendohet që daton rreth shek. III p.Kr.

Më shumë

spot_img
spot_img