Tirana
clear sky
-0.5 ° C
-0.5 °
-0.5 °
93 %
1kmh
0 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
9 °
E diel, 29 Janar, 2023

FOTOLAJM/ Vajzat afgane shkojnë në shkollë, një ditë pasi talebanët morën Kabulin

spot_img

Lajme të ngjashëm

Foto e mësipërme është bërë virale në rrjet dhe shumë shpejt ka përfunduar në faqet e para të mediave botërore. Në të, duken disa vajza afgane që janë rrugës për në shkollë, një ditë pasi luftëtarët talebanë morën Kabulin.

Disa e konsiderojnë shpresëdhënëse dhe ngushëlluese foton, për faktin se tregon se jeta vazhdon në Afganistan. Por nga ana tjetër, shumë analistë kanë shtruar dhe pyetjen: Sa do të zgjasin këto liri për gratë dhe vajzat?

Talibanët kanë thënë se të gjitha pjesët e shoqërisë do të kenë liri civile në sundimin e tyre. Por analistët thonë se është shumë herët për të besuar në premtime të tilla.

Ndërkohë, shumë qytetarë afganë i kanë thënë BBC se muajt e ardhshëm do të jenë të vështirë dhe ata nuk e dinë nëse diçka aq e thjeshtë sa dërgimi i fëmijëve në shkollat ​​moderne do të jetë i mundur apo jo.

Vajzat afgane duke shkuar ne shkolle

Më shumë


spot_img
spot_img