Tirana
broken clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
87 %
2.6kmh
75 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

FOTO/ ULLIRI, STILOGRAFI, SHIGJETARI! Lista me pseudonimet e personave që përgjuan Petro Markon për rreth 40 vite

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Një nga personat më të përgjuar nga Sigurimi i Shtetit gjatë sistemit komunist në Shqipëri ka qenë shkrimtari Petro Marko.

Sipas dokumentave që janë në dosjen e hapur për të në komunizëm, është zbuluar se Marko është vënë në përgjim nga viti 1952 deri në vitin 1990, për shkak se shgihej si një person që mund të bashkëpunonte me organizatat e spiunazhit të Francës apo Spanjës.

Në emisionin “Opinion” është publikuar edhe lista me pseudonimet e personave që përgjonin dhe ndiqnin Petro Markon. Pseudonimet janë të tilla si “Ulliri, Shigjetari, Stilografi, Virtuozi etj”, teksa gazetarja Luljeta Progni u shpreh se Markon e kanë ndjekur gjatë jetës së tij më shumë se 30 persona të punësuar nga Sigurimi i Shtetit.

Screenshot 18 11
spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img