Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0kmh
75 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
25 °
Die
23 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

FOTO- LAJM/ Ndalo pak, të kontrolloj njëherë se mos gjej ndonjë qeramikë

spot_img

Lajme të ngjashëm

“Ndalo pak, të kontrolloj njëherë se mos gjej ndonjë qeramikë!” Kjo është kërkesa e Novruz Barjamit sa herë udhëtojmë për në fshatrat e Lumit të Vlorës dhe sheh ngastra toke të punuara.

Shpreson në gjetje arkeologjike që vërtetojnë qytetërimin e lashtë të zonës. Ekspedita arkeologjike, nuk kryhen më, ndaj e vetmja shpresë eshte punimi i tokës nga banorët e fshatrave ku shkojmë.

Novruzi kujton se, historikisht shumica e objekteve arkeologjike në këtë zonë janë gjetur si shkak i punimit të tokave.

Një lashtësi që në shumicën e saj fle ende nën tokë, e pazbuluar./ Ergys Alushi

Më shumë

spot_img