Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
37 %
7.2kmh
0 %
Pre
28 °
Sht
34 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
E premte, 23 Korrik, 2021

FOTO: Këto janë “bishat” e blinduara të Ushtrisë Shqiptare, amerikanët i përdorin në Irak dhe Afganistan

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Mjetet që shikoni në foton e mësipërme, janë blindat që përdor prej dy vitesh Ushtria Shqiptare, dhuratë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, shkruan newsbomb.al. Ato quhen MRAP (Mine Resistant Ambush Protected).

Të blinduara dhe shumëpërdorimshme, ato kanë një ekuipazh prej 3-7 trupash, shpejtësi maksimale prej 105 km/orë dhe janë testuar suksesshëm nga ushtria amerikane në Irak dhe Afganistan.

Këto mjete të sofistikuara për Ushtrinë Shqiptare, iu dhuruan Shqipërisë nga SHBA dy vite më parë. Mjetet e blinduara të markës International MaxxPro MRAP, përdoren nga strukturat e Forcave tona të Armatosura, të cilat janë pjesë e mbrojtjes kolektive të NATO-s.

Amerika dhuroi 37 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë, të cilat janë rezistente ndaj pritave dhe kurtheve të minuara.

//NEWSBOMB.AL

Më shumë

spot_img
spot_img