Tirana
broken clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
51 %
1.5kmh
75 %
Die
12 °
Hën
12 °
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
16 °
E diel, 27 Nëntor, 2022

Foto e vjetër/ Si u projektua Sheshi Flamurit për 60-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë dhe si po hiqen sot 4 topat dhe pllakat

spot_img

Lajme të ngjashëm

Prej disa javësh Sheshi Flamurit në Vlorë i është nënshtruar restaurimit.

Më poshtë në një fotot të vjetër shohim sesi është projektuar Sheshi i Flamurit në 60-vjetorin e shpalljes së Pavarësisë. Monumenti plotësonte mozaikun e krijuar nga Shtiza e Flamurit, 4 topat që simbolizonin 4 vilajetet shqiptare dhe ishin pjesë e një arkitekture italiane që daton këtu e 80-vite më parë, si dhe varrin e babait  të Kombit  “Ismail Qemalit”.

Mirëpo me restaurimin që po i bëhet Sheshit të Flamurit 4 topat që ishin simbol i këtij qyteti janë hequr, gjithashtu edhe pllakat e gurit që rrethonin monumentin duke plotësuar mozaikun madhështor të simbolit Kombëtar janë hequr.

Kujtojmë që për moslëvizjen e topave ka pasur dhe një peticion nga qytetarët, të cilët kundërshtuan lëvizjen e tyre, por si duket kërkesa e tyre nuk u mor parasyshë.

Më shumë
spot_img
spot_img