Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
0.5kmh
0 %
Hën
6 °
Mar
12 °
Mër
14 °
Enj
12 °
Pre
14 °
E hënë, 28 Nëntor, 2022

Foto e panjohur historike/ Mbreti i fundit i Jugosllavisë, pozon i veshur me kostum shqiptar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Foto e panjohur historike.

Nga Erald Kapri, studiues

Mbreti i fundit i Jugosllavisë apo Mbretërisë Serbo-Kroato-Sllovene, Paul Karagjorgjeviç pozon i veshur me kostum shqiptar në vitet e rinisë. Teori të shumta sugjerojnë se dinastia serbe e Karagjorgjeviçëve kishte gjak shqiptar me origjinë nga Kelmendi. Gjithsesi, monarku (Regjenti) Paul njihej për qëndrimin mospërfillës ndaj shqiptarëve. Në 1939, para se fashistët italianë të pushtonin Shqipërinë, Konti Çiano u ofron jugosllavëve veriun, por Mbreti Paul e refuzoi ofertën duke thënë se “boll shqiptarë kemi, nuk duam ti shtojmë”.

Me pushtimin e Jugosllavisë nga gjermanët në 1941, Mbreti Paul do largohej përfundimisht nga pushteti dhe vdiq në mërgim.

Screenshot_3_copy_copy.jpg

Më shumë
spot_img
spot_img