Hapësire reklamuese

Foto e Ditës

“Udha e Kryqit” te sheshi Nënë Tereza

Shkruar nga Newsbomb
“Udha e Kryqit” te sheshi Nënë Tereza

Besimtarët katolikë, kremtuan mbrëmjen e djeshme ritin e shenjë "Udha e kryqit" te sheshi Nënë Tereza, në drejtimin e imzot Arjan Doda, Ipeshkvi i Durrësit dhe Tiranës. Ata përkujtuan kalvarin e vuajtjeve të Jezu Krishtit dhe udha e tij me kryqin drejt Golgotës. Kjo ditë njihet dhe si e "premtja e zezë".

Pashka është kremtimi më i madh i kalendarit liturgjik të Kishës Katolike Romake dhe të kishave të tjera të krishtera që kremtojnë Ringjalljen e Jezusit të Nazaretit ndodhur, sipas Besëlidhjes së Re, tre ditë pas vdekjes së tij në kryq.

Sondazh

Poll

Hapësire reklamuese