Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
88 %
0kmh
75 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
25 °
Die
23 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Foto e Ditës

spot_img

Lajme të ngjashëm

e803e9c3d35024271ddba3e58dd105b5

Dalin pamjet nga brenda Xhamisë së Namazgjasë.

Xhamia e madhe e Namazgjasë në Tiranë nisi të ndërtohej në vitin 2015.

Sot, pas gati 5 vitesh Xhamia është shumë pranë përfundimit, dhe do të hapë shumë shpejt dyert për besimtarët. Xhamia është ndërtuar me një fond prej 30 milion euro nga Turqia dhe është më e madhja në Ballkanin Perëndimor.

Tashmë brenda Xhamisë janë kryer zbukurimet me kaligrafi dhe mozaikë, ku dominon ngjyra e bardhë, blu, bojëqielli dhe e zeza. Salla kryesore ku do të kryhet falja është rreth 700 metra katror. Lartësia e kubes është rreth 40 metra e lartë.

Më shumë

spot_img