Tirana
scattered clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.1kmh
40 %
Mër
7 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
13 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Foto e Ditës

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

836d74e2cb4cb6535fe2e1af578a99a4

Kreu i Kadastrës Artan Lajme ka bërë me dije se është hapur zyrtarisht procesi i regjistrimit të pronave në jug.

Ky proces do të trajtojë rreth 16.500 pasuri private, kryesisht toka të përfituara me AMTP (përmes ligjit 7501/1991), shtëpitë e vjetra tradicionale, objekte në proces legalizimi, prona të vjetra, objekte të privatizuara, etj.

Gjithashtu, procesi do të trajtojë edhe rreth 5200 pasuri shtetërore, kryesisht prona të institucioneve publike, vepra infrastrukture, kullota, pyje, etj.

Prej tij do të përfitojnë rreth 8000 banorë, rezidentë apo të emigruar të këtyre zonave.

Procesin e regjistrimit fillestar është hapur për 8 zonat kadastrale të Bregdetit të Jugut dhe konkretisht:

ZK.2863 – Palasë, ZK.1481 – Dhërmi, ZK.3844 – Vuno, ZK.2518 – Lukovë, ZK.1739 – Gjilekë, ZK.1982 – Ilias, ZK.1952 – Himarë, ZK.2806 – Nivicë.

ZK.2863 – Palasë, ZK.1481 – Dhërmi, ZK.3844 – Vuno, ZK.2518 – Lukovë, ZK.1739 – Gjilekë, ZK.1982 – Ilias, ZK.1952 – Himarë, ZK.2806 – Nivicë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img