Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
93 %
1kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
17 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Foto e ditës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

65ad23b7b331326df301cd58cca60fd1

Ministrja e Mbrojtjes së Gjermanisë, Ursula von der Leyen, është propozuar nga Këshilli Europian si kandidate për Presidente e Komisionit Europian. Nga rezultatet paraprake, Leyen është shumë pranë fitores së këtij posti.

Ursula von der Leyen ka lindur në Gjermani në vitin 1958 dhe është e martuar me mjekun Heiko von der Leyen.  Ajo është nëna e shtatë fëmijëve, të lindur në mes viteve 1987 dhe 1999.

Karriera e saj politike filloi në vitet 1990, kur u bashkua me CDU. Von der Leyen mbante poste të ndryshme në nivel lokal derisa  u emërua në vitin 2003, Ministre për Çështje Sociale, Familje dhe Shëndetësi në Saksoninë e Ulët.

Në vitin 2004 si anëtare e Bashkimit Demokristian, bën që të zgjidhet nga Merkel si Ministre e Familjes nga viti 2005 deri në vitin 2009, për t’u zhvendosur nga viti 2009 në 2013 në krye të Departamentit të Punës dhe çështjet sociale.

E zgjedhur si ministre e Mbrojtjes si gruaja e parë që e mban këtë zyrë në historinë e Gjermanisë u zhvillua me qeverinë e Merkelit III.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img