Tirana
few clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
20 %
Die
10 °
Hën
9 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
11 °
E diel, 29 Janar, 2023

Foto e ditës

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kosova tashmë zyrtarisht mban rekordin botëror për lulen origami më të madhe në botë, të punuar nga Arbnora Fejza-Idrizi.

Fejza-Idrizi nga Skenderaj, me këtë lule me diametër prej 8.7 metrash, mposhti Francën, që mbante këtë rekord me lulen origami me diametër prej pesë metrash.

Para ditë ditësh Fejza-Idrizi mori certifikatën zyrtare të Librit të Rekordeve “Guinness”, të cilën e prezantoi dje para qytetarëve të Skënderajt.

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, tha se tani e tutje Skënderaj do të njihet jo vetëm për trimëri por edhe për talent.

Ndërkaq Arbnora Fejza Idrizi, autorja e punimit, u shpreh e emocinuar, duke thënë se është krenare që arriti ta përfaqësojë Skenderajn dhe Kosovën.

Ajo shpjegoi se punimet e luleve Origami janë të njohura vetëm në Japoni dhe Kinë por ajo ka arritur që të përmbushë synimet e saj dhe të realizojë lulen.

 

Më shumë


spot_img
spot_img