Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
66 %
1.5kmh
0 %
Pre
24 °
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
31 °
Mar
21 °
E enjte, 23 Shtator, 2021
spot_img

Foto e ditës

spot_img

Lajme të ngjashëm

“Ndalo pak, të kontrolloj njëherë se mos gjej ndonjë qeramikë!” Kjo është kërkesa e Novruz Barjamit sa herë udhëtojmë për në fshatrat e Lumit të Vlorës dhe sheh ngastra toke të punuara.

Shpreson në gjetje arkeologjike që vërtetojnë qytetërimin e lashtë të zonës. Ekspedita arkeologjike, nuk kryhen më, ndaj e vetmja shpresë eshte punimi i tokës nga banorët e fshatrave ku shkojmë.

Novruzi kujton se, historikisht shumica e objekteve arkeologjike në këtë zonë janë gjetur si shkak i punimit të tokave.

Një lashtësi që në shumicën e saj fle ende nën tokë, e pazbuluar./ E. Alushi

Më shumë

spot_img