Tirana
clear sky
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
82 %
2.1kmh
0 %
Sht
19 °
Die
19 °
Hën
13 °
Mar
12 °
Mër
5 °
E premte, 24 Mars, 2023

FOTO / Dënohen katër shqiptarë në Britani, policia zbuloi “shtëpinë e barit” nga “selfiet” me tufa parash dhe bimë kanabisi

Lajme të ngjashëm

Katër shqiptarë janë arrestuar nga policia në Britaninë e Madhe gjatë një aksioni anti-kanabis në Neath.

Një ekip policor nisi aksionin në 18 tetor në Payne Street pranë zonës Melin të Neath, kur trokitën në derën e banesës, e cila u hap nga shqiptari Elton Musta. Pasi i treguan se përse kishin shkuar, ata hynë brenda banesës ku kryen edhe tre arrestime. Një person arriti të largohej nga dritarja e katit të dytë, i identifikuar si Ledian Xhafa, por policët arritën ta prangosin në fund të rrugës.

Në shtëpinë e tyre policia nuk gjeti kanabis, por sekuestruan pasaportat si dhe telefonat e tyre të mbushura me selfie ku shqiptarët reklamonin paratë si dhe bimët me kanabis. Përballë shtëpisë u gjet edhe një makinë që përdorej nga shqiptarët, e mbushur me pajisje dhe pleh kimik për kultivimin e kanabisit.

Gjithashtu u gjetën mesazhe telefonike që implikonin shqiptarët në kultivimin e drogës.

Policia vendosi të qëndrojë brenda ambienteve të shtëpisë, teksa dy shqiptarët u transferuan në paraburgim. Nuk kaloi shumë kohë dhe në shtëpi hynë dhe dy shqiptarë të tjerë Renato Shyti dhe Lorenc Cobo. Edhe këta u arrestuan me të njëjtat akuza.

Duke përfituar nga pranimi i fajësisë, shqiptarëve iu ul një e katërta e dënimit dhe u dënuan secili me nga 36 javë burg. Ata do të kryejnë deri në gjysmën e këtyre dënimeve në paraburgim dhe më pas mund të lirohen me kusht.

Elton Nusta
Elton Nusta
Lorenc Cobo
Lorenc Cobo
Ledian Xhafa
Ledian Xhafa
Renato Shyti
Renato Shyti

Më shumë