Tirana
clear sky
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
29 %
5.7kmh
0 %
Hën
3 °
Mar
6 °
Mër
7 °
Enj
8 °
Pre
2 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Formimi i qeverisë/ Kuvendi i Kosovës jep paralajmërimin e fundit, ja data dhe ora kur do të mbahet seanca konstituive

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sipas caktimit edhe nga presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, seanca konstituive e Kuvendit të Republikës së Kosovës së Legjislaturës së VII-të do të mbahet të enjten në orën 15:00, në Kuvendin e Kosovës.

Sipas Kushtetutës dhe rregullores së Kuvendit, seancën konstituive do ta kryesojë deputeti më i vjetër në moshë i legjislaturës, Jahja Koka, i shoqëruar nga deputeti më i ri, që në këtë rast është deputetja Fjolla Ujkani, transmeton newsbomb.al.

Në seancën konstituive, në agjendën e rendit të ditës do të jenë edhe betimi i deputetëve të rinj, zgjedhja e Kryetarit dhe nënkryetarëve të Parlamentit, si dhe formimi i Komisionit të përkohshëm për verifikimin e kuorumit dhe të mandateve të deputetëve.

Sipas rregullores protokollare, grupi më i madh parlamentar (Vetëvendosje), do të ulet në qendër, grupi i dytë në radhë më i madh (LDK), në anën e djathtë të kryesuesit të seancës, ndërsa grupi i tretë (PDK), në anën e majtë të kryesuesit, tranmseton newsbomb.al.

Kujtojmë se teksa ka mbetur edhe një ditë deri në mbajtjen e seancës së konstituimit, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ende nuk kanë arritur një marrëveshje finale për bashkëqeverisje.

Shkaku kryesor i këtij mosdakordësimi është mos arritja e marrëveshjes për postin e Presidentit të Republikës, post të cilin LDK e kërkon me ngulm./Newsbomb.al.

Më shumë


spot_img

spot_img