Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
31 °
Die
31 °
E mërkurë, 17 Gusht, 2022
spot_img

Forcat ruse rrethojnë Kievin, ukrainasit i frikësohen një sulmi në shkallë të gjerë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Forcat ruse po i afrohen kryeqytetit të Ukrainës, Kievit, dhe po shtojnë sulmet ndaj qyteteve të tjera kyçe, në ditën e 17-të të pushtimit të vendit.  Sulmet ruse me raketa shkaktuan dëme në veri dhe jug të kryeqytetit ukrainas, sipas zyrtarëve lokalë.

Ekipet e CNN në Kiev raportuan se kanë dëgjuar shpërthime në orët e para të së shtunës, pasi kryeqyteti është nën presion. Pjesa më e madhe e forcave tokësore ruse janë rreth 25 kilometra nga qendra e Kievit. Një hotel historik në qytetin verior të Chernihiv u kthye në gërmadha gjatë natës, si dhe rrjeti lokal i energjisë elektrike u shkatërrua.

albsig

Luftimet intensive po zhvillohen në periferi të kryeqytetit ndërsa Moska përpiqet të kapë objektivin e saj kryesor. Zyrtarët ukrainas kanë frikë se rusët mund të përgatiten për të nisur një sulm në shkallë të gjerë.

Një aeroport ushtarak ukrainas në jug të Kievit është goditur nga raketat ruse. Kryebashkiaku i Vasylkiv tha se sulmi shkatërroi pistën dhe një depo karburanti, si dhe shkaktoi shpërthime në një dyqan municionesh.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img