Forbes publikon listën e grave më të fuqishme në botë, ja kush kryeson

Publikuar tek: bota, më 20:49 12-12-2019 Forbes publikon listën e grave më të fuqishme në botë, ja kush kryeson Angela Merkel, Ursula von der Leyen

Revista e famshme amerikane Forbes ka publikuar edhe këtë fund vitit listën e grave më të pushtetshme në botë për vitin 2019.

Megjithëse është përfolur për një rënie të pushtetit të saj, listën edhe këtë vit e kryeson kancelarja gjermane Angela Merkel.

Ajo ndiqet nga Christine Lagarde, kreu i Bankës Qendrore Europiane, ndërsa për herë të parë në top 10 renditet Ursula von der Leyen, presidentja e Komisionit Europian.

10 gratë më të pushtetshme në botë, sipas Forbes:

 1. Angela Merkel
 2. Christine Lagarde
 3. Nancy Pelosi
 4. Ursula von der Leyen
 5. Kristalina Georgieva
 6. Sheikh Hasina Wajed
 7. Nirmala Sitharaman
 8. Jacinda Ardern
 9. Queen Elizabeth II         
 10. Tsai Ing-Wen
 11. Ivanka Trump
 12. Erna Solberg
 13. Nicola Sturgeon
 14. Elvira Nabiullina
 15. Sophie Wilmes
 16. Mette  Frederiksen
 17. Sri Mulyani Indrawati
 18. Zuzana Caputova
 19. Ana Brnabić
 20. Sahle-Work Zewde
 21. Amina J. Mohammed
 22. Greta Thunberg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « U tundua nga paratë dhe fshehu shqiptarët në bagazhin e makinës, BURG për 53-vjeçaren britanike
Zgjedhjet e Përgjithshme në Britani, ‘EXIT POLL’ nxjerrin fitues kryeministrin Johnson, Laburistët me rezultatin më të dobët që nga Lufta e Dytë Botërore »
Article Logic
Execution time: 0.012131929397583
array(1) { ["section"]=> string(76) "forbes-publikon-listen-e-grave-me-te-fuqishme-ne-bote-ja-kush-kryeson-189233" }