Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
69 %
0.5kmh
75 %
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
12 °
Sht
10 °
Die
7 °
E mërkurë, 1 Shkurt, 2023

FNSH-ja dhe oficerët e SPAK zbarkojnë në Sarandë, kontrolle në zyrën e Prokurorit dhe zyrtarëve të arrestuar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejt dhe oficerët e Prokurorisë Speciale SPAK, kanë zbarkuar sot në qytetin e Sarandës dhe po ushtrojnë kontrolle në zyrën e prokurorit të arrestuar Sali Hasa, si dhe të personave të tjerë të prangosur bashkë me të.

Sali Hasa akuzohet për veprën penale “Korrupsioni pasiv i gjyqtarëve, prokurorëve dhe funksionarëve të tjerë të drejtësisë”, ndërsa në pranga bashkë me të ka rënë oficeri i Policisë Gjyqësore Napolon Hodaj, arbitri Qerim Ruçi, zyrtari i klubit të Përmetit Bledar Hajredini, dhe katër shtetas të tjerë.

Arbitri Ruçi prej vitesh ka arbitruar në nivelet e ulëta, ndërsa Hajredini ka mbajtur edhe shiritin e kapitenit te Përmeti në kohën kur luante futboll. “Paracaktim i rezultateve në garat sportive”, kjo është akuza që rëndon mbi ta.

Sipas detajeve që mësohen nga ky hetim, dyshja akuzohet se ka “kurdisur” ndeshjen e Kategorisë së Dytë mes Përmetit dhe Selenicës, e fituar me penallti nga Përmeti 0-1.

Burimet bëjnë me dije se prokurori dyshohet se ka marrë para nga një shtetase që t’i lirohej i vëllai, ndërsa oficeri i Policisë Gjyqësore ka mundësuar që një person tjetër t’i shpetojë arrestimit. Emri i tij mbahet sekret pasi nuk ka arritur të kapet.

Për të siguruar më tepër prova, oficerët e SPAK janë duke bërë kontrolle në zyra dhe shtëpi të personave të arrestuar, të mbështetur dhe nga FNSH-ja.

Bëhet me dije se SPAK ka hetuar paralelisht për disa ngjarje që lidhen me personat e arrestuar, jo vetëm me paracaktimin e ndeshjeve të futbollit, por dhe për persona që i kanë shpëtuar burgut.

Julian Zera dhe Emiljano Mirani janë arrestuar gjithashtu pasi akuzohen për veprën penale “Ushtrimi i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”; për këtë vepër penale është lënë në masën e sigurisë “arrest në shtëpi” e hetuara Elsona Papa.

Gjithashtu, Gjykata ka caktuar masën e sigurimit personal me karakter shtrëngues “Detyrim për t’u paraqitur në policinë gjyqësore”, ndaj shtetasit Hysen Korenica (ish ekspert mjeko – ligjor), si i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “Ekspertim i rremë”.

Lexo edhe: I akuzuar për korrupsion, arrestohet prokurori i Sarandës Sali Hasa

Lexo edhe: Prokurori i Sarandës bie “në rrjetën” e SPAK

Më shumë


spot_img
spot_img