Tirana
few clouds
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
57 %
4.6kmh
20 %
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
27 °
Mër
26 °
Enj
24 °
E diel, 19 Shtator, 2021
spot_img

FMN publikon raportin: Covid-19 goditi ekonominë shqiptare, paketa e ndihmës për qytetarët më e ulëta në Ballkan

spot_img

Lajme të ngjashëm

07fdda1fa8d1d6ef455006d6dec82c7c

Është publikuar raporti i FMN për Shqipërinë, lidhur me ndikimin që pati pandemia globale e koronavirusit.

Sipas saj, Shqipëria ka përfituar nga ndihma financiare e FMN-së rreth 190.5 milionë dollarë amerikanë, e disbursuar nga Instrumenti i Financimit të Shpejtë në Prill 2020, i cili lejoi Shqipërinë të përmbushë nevojat urgjente të bilancit të pagesave që vijnë nga pasojat e tërmetit në Nëntor 2019 dhe shpërthimit të pandemisë COVID-19.

Në raport thuhet se Covid-19 goditi dhe dëmtoi ekonominë shqiptare, e megjithatë ndihma e shtetit për qytetarët apo bizneset ishte më e ulëta, madje më e ulët se mesatarja e Ballkanit.

Borxhi publik është në rritje dhe janë shtuar risqet, megjithatë në raport thuhet se ka mundësi për ta ulur borxhin publik në vitet në vijim.

Ekonomia pritet të rritet gradualisht në 2-vjeçarin e ardhshëm, ndërsa defiçiti për 2020 ka shkuar në 10%.

“Shqipëria vazhdon të preket rëndë nga pasojat e tërmetit dhe pandemisë. Autoritetet iu përgjigjën menjëherë goditjeve dhe stabiliteti makroekonomik dhe financiar deri më tani janë ruajtur. Ekonomia pritet të tkurret me 7½%në 2020 dhe të rimëkëmbet gradualisht në 2021-22 ndërsa goditjet ulen dhe shpenzimet e rindërtimit rriten. Inflacioni pritet të mbetet i ulët para se të konvergojë në objektivin 3 për qind për periudhën afatmesme. Deficiti i llogarisë korente parashikohet të zgjerohet në më shumë se 10% d të PBB-së në 2020, por rezervat ndërkombëtare ka të ngjarë të rriten pak, duke mbetur në një nivel të rehatshëm”, thuhet ndër të tjera në raportin e FMN.

“Perspektiva i nënshtrohet një pasigurie të madhe me rreziqe në dobësim. Rreziqet negative janë duke u rritur pasi infeksionet e reja janë rritur ndjeshëm në Shqipëri dhe shumë vende të tjera të Evropës në vjeshtë. Një pandemi më e rëndë do e dëmtojë më tej perspektivën ekonomike të Shqipërisë, përmes turizmit më të dobët, remitancave, kërkesës së jashtme dhe IHD-ve, si dhe kushteve më të ngushta financiare. Presionet e mëdha të zhvlerësimit mund të sjellin rreziqe të bilancit të gjendjes duke dhënë hua të pambrojtura në valutë të huaj, megjithëse mbulimi i konsiderueshëm i rezervës do të ishte një faktor zbutës. Borxhi publik i ngritur i Shqipërisë, nevoja të mëdha për përmbushje, rreziqe fiskale në rritje dhe një nivel relativisht i lartë i kredive me probleme (NPL) paraqesin gjithashtu sfida”.

Raporti i plotë

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img