Tirana
clear sky
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
59 %
3.1kmh
0 %
Hën
16 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
23 °
Pre
26 °
E hënë, 3 Tetor, 2022

FMN: Lufta në Ukrainë do ta godasë rëndë ekonominë globale, efektet do të ndihen kudo

spot_img

Lajme të ngjashëm

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur pritshmëritë për rritjen ekonomike globale gjatë dy viteve të ardhshme për shkak të pushtimit rus të Ukrainës, duke krahasuar efektet e valëve nga konflikti me një “tërmet”.

“Efektet ekonomike të luftës po përhapen shumë e gjerë,” tha organizata në opinionin e saj të fundit, të botuar këtë të martë.

FMN tani pret që ekonomia botërore të rritet me 3.6% si në 2022 ashtu edhe në 2023, një ngadalësim i dukshëm nga rritja prej 6.1% në 2021. Parashikimet e reja reflektojnë ulje prej 0.8 dhe 0.2 pikë përqindjeje, respektivisht, nga parashikimi i janarit.

Banka Botërore gjithashtu uli parashikimin e saj të rritjes globale, duke thënë se pret që ekonomia botërore të rritet me 3.2% në vitin 2022.

Perspektiva e FMN- së supozon se lufta mbetet e kufizuar në Ukrainë, se sanksionet e mëtejshme ndaj Rusisë nuk synojnë sektorin e saj të madh të energjisë dhe efektet e pandemisë vazhdojnë të zbehen.

Konflikti do të godasë më rëndë Ukrainën dhe Rusinë. FMN pret që ekonomia e Ukrainës të tkurret 35% këtë vit, ndërsa përpjekjet e Perëndimit për të ndëshkuar Rusinë janë gati të shkaktojnë tkurrjen e ekonomisë së saj me 8.5%.

Por për shkak se lufta ka shkaktuar rritje të çmimit të energjisë dhe mallrave të tjera, duke përkeqësuar problemet e zinxhirit të furnizimit dhe duke nxitur pritshmëritë për inflacion më të vazhdueshëm, efektet e saj do të ndihen pothuajse kudo.

“Lufta do të frenojë rëndë rimëkëmbjen globale, duke ngadalësuar rritjen dhe duke rritur inflacionin edhe më tej,” tha FMN, duke theksuar se ekonomia botërore nuk ishte rikuperuar plotësisht nga pandemia e koronavirusit kur Rusia pushtoi Ukrainën në fund të shkurtit.

Në Evropë, e cila mbështetet shumë tek Rusia për të përmbushur nevojat e saj për energji, rritja tani pritet të ngadalësohet në 2.8% në 2022, një ulje prej 1.1 përqind kundrejt janarit.

Shtetet e Bashkuara janë relativisht të izoluara. Megjithatë, dobësia midis partnerëve të saj tregtarë, si dhe planet e Rezervës Federale për të tërhequr shpejt mbështetjen e ekonomisë në epokën e pandemisë dhe për të rritur normat e interesit, po rëndojnë në perspektivën, raporton CNN. FMN-ja parashikon rritje të ekonomisë së SHBA-së prej 3.7% në 2022 dhe 2.3% në 2023, 0.3 pikë përqindje më poshtë që nga parashikimi i saj i fundit.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img