Tirana
clear sky
22 ° C
22 °
22 °
49 %
2.6kmh
0 %
Enj
22 °
Pre
24 °
Sht
24 °
Die
26 °
Hën
25 °
E enjte, 6 Maj, 2021
spot_img

Fluturimi i parë në një botë tjetër, NASA pëmbush me sukses udhëtimin në planetin Mars

spot_img

Lajme të ngjashëm

Agjencia amerikane e hapësirës ka përfunduar me sukses fluturimin e një helikopteri të vogël në planetin Mars.

“Ingenuity” droni i cili u ngrit vetëm për një minutë por, për NASA kjo është një arritje e madhe pasipërfaqëson fluturimin e parë të mundësuar dhe të kontrolluar nga një aeroplan në një botë tjetër.

Konfirmimi erdhi përmes një sateliti në planetin Mars, i cili transmetoi të dhënat e helikopterit në planetin Tokë.

Gjithashtu agjencia hapësinore premtoi fluturime më aventureske edhe përgjatë ditëve në vijim.

Helikopteri Ingenuity do të komandohet të fluturojë më lart derisa inxhinierët kërkojnë të testojnë kufijtë e teknologjisë.

Bëhet e ditur se helikopteri i vogël i NASA-s Ingenuity arriti në Mars së bashku me roverin e Perseverance në  muajin shkurt të këtij viti.

spot_img

Më shumë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu

Lajmet e fundit

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img