Tirana
overcast clouds
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
82 %
5.1kmh
90 %
Hën
11 °
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Fluks i papërballueshëm në Kakavijë, kryebashkiaku i Finiqit apel Greqisë për të disatën herë: Një ferr për ata që guxuan të ktheheshin në shtëpi, hapni Qafë Botën

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e44f97771dc531ab1090869c08dd4971

Kryetari i Bashkisë së Finiqit Kristo Kiço, i ka bërë thirrje për të disatën herë Greqisë, për hapjen e doganës Qafë-Botë, për të lehtësuar fluksin e madh dhe të përballueshëm, që është krijuar këto ditë në Kakavijë për shkak të kontrolleve që duhet të kryehen prej Covid.

Sipas tij kjo do të lehtësonte trafikun dhe ngarkesën në Kakavijë.

“Kakavija dhe i gjithë procesi bëhet një ferr çdo ditë për ata që guxuan të ktheheshin në shtëpitë e tyre në zonën e Minoritetit Kombëtar Grek ose dëshirojnë të kthehen në punët e tyre në Greqi. Kjo situatë, e cila është krijuar burokratikisht për të komplikuar jetën e përditshme të qytetarëve në kufij, krijon probleme serioze të një natyre sociale dhe ekonomike në Minoritetin Kombëtar Grek, vret jetën në vendin tonë dhe priret të ndërpresë gjeneratën e re nga atdheu i tyre.

 Në kontekstin e lirisë së lëvizjes – natyrisht, në kushte të rrepta shëndetësore – kalimi i shtetasve të dyfishtë në dhe nga atdheu i tyre i veçantë është i kufizuar në mënyrë të paimagjinueshme. Është e papranueshme që ka zgjidhje – siç është zgjidhja Qafë Bota – dhe që Ministria e Mbrojtjes së Qytetarëve nuk e jep seriozitetin e nevojshëm, veçanërisht gjatë këtyre ditëve të shenjta që të gjithë kemi pritur.

Bashkia e Finiqit rikthehet publikisht në kërkesën e saj për të rihapur menjëherë vendkalimin e Qafë Botës në mënyrë që të lehtësojë lëvizjen jo vetëm të qytetarëve të komunës së saj por edhe të të gjitha komunave fqinje ku shumica e tyre janë shtetas të dyfishtë. Qëllimi ynë duhet të jetë të lehtësojmë, jo ngarkesën, qytetarët tanë, veçanërisht në këto periudha të çuditshme të pandemisë”, thuhet në reagimin e kryebashkiakut të Finiqit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img