Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
48 %
1kmh
0 %
Mar
28 °
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
26 °
Sht
27 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

Flini pak orë gjumë? Rrezikoheni nga kjo sëmundje e rëndë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shpesh herë dëgjojmë se nuk na bën mirë të flejmë shumë por një studim i ri e ka hedhur poshtë këtë hipotezë.

Sipas ekspertit të gjumit, profesor Mattheë Ëalker, shumë prej nesh po bëjmë vetëm pak orë gjumë, gjë që mund të shkaktojë disa sëmundje fatale.

Ai ka treguar se pas një nate ku keni fjetur vetëm katër ose pesë orë gjumë, qelizat tuaja natyrale bashkohen me qelizat e kancerit. Kjo mund të duket e frikshme për ata që kanë probleme me pagjumësinë, por mos u përfshini nga paniku.

Nëse jeni person që konsumoni shumë ujë, ushtroheni rregullisht dhe ushqeheni shëndetshëm atëherë nuk ka asgjë për tu shqetësuar nëse nuk flini shumë orë.

Në këto raste, një person që konsumon duhan dhe fle 12 orë gjumë është më shumë i prekur nga sëmundjet kancerogjene.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img