Tirana
overcast clouds
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
75 %
1kmh
100 %
Enj
11 °
Pre
11 °
Sht
11 °
Die
9 °
Hën
8 °
E enjte, 2 Shkurt, 2023

Flet shqip dhe katër gjuhë të tjera, cili është diplomati i lartë amerikan që pritet të pasojë Yuri Kim në Shqipëri

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Jashtme e Shqipërisë ka njoftuar këtë të enjte nisjen e procedurave për largimin nga Shqipëria të diplomates së lartë amerikane, Yuri Kim. Në një reagim spontan në Twitter, Ministria bënte me dije se procedurat e zëvendësimit kishin nisur, por emri i ambasadorit të ri nuk dihej.

Raporte të ndryshme mediatike në Tiranë, shkruajnë se pasuesi i ambasadores Yuri Kim, pritet të jetë një ekspert mjaft i mirë i çështjeve të luftës ndaj drogës dhe i çështjeve ruse, diplomati David Kostelanick.

Ai është këshilltar I stafit ushtarak në Pentagon dhe më parë ka qenë diplomat dy herë në Ambasadën Amerikane në Moskë, në Hungari dhe gjithashtu shërbeu në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, duke u përqendruar në marrëdhëniet e SHBA me vendet e Evropës Qendrore.

Biografia e David J. Kostelancik, diplomat i lartë amerikan

David J. Kostelancik, është anëtar karriere i Shërbimit të Jashtëm të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Aktualisht ai mban gradën e Ministër këshilltar, si këshilltar për politikën e jashtme të Kryetarit të Shefit të Shtabit të Përbashkët, Gjeneral Mark Milley, në gusht 2021.

Kostelancik më parë shërbeu si Zëvendës Shef i Misionit dhe për dy vjet si i Ngarkuar me Punë në Ambasadën e SHBA-së në Budapest në Hungari, ku ofroi udhëheqje dhe udhëzime politike për stafin e misionit prej më shumë se 350 personash.

Detyrat e tjera në Departamentin e Shtetit përfshijnë si Drejtor i Zyrës së Çështjeve të Evropës Jugore Qendrore dhe si Drejtor i Zyrës së Çështjeve Ruse, si në Byronë e Çështjeve Evropiane dhe Euroaziatike, si dhe Drejtor i Zyrës së Evropës dhe Azisë në Byroja Ndërkombëtare e Narkotikëve dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit.

Më herët në karrierën e tij, ai shërbeu dy herë në Ambasadën e SHBA në Moskë, duke përfshirë një detyrë si Asistent Special i Ambasadorit Thomas Pickering, duke përfshirë përgjegjësitë për shtrirje në të gjithë Rusinë dhe shkrimin e fjalimeve.

Postime të tjera jashtë shtetit përfshijnë Misionin e SHBA në OSBE dhe Misionin e SHBA në NATO, duke u fokusuar në të dy misionet në bashkëpunimin e sigurisë me Rusinë, Ambasadën e SHBA në Tiranë, Shqipëri dhe Ambasadën e SHBA në Ankara, Turqi. Ai gjithashtu ka shërbyer edhe në Këshillin e Sigurisë Kombëtare, duke u përqendruar në marrëdhëniet e SHBA me vendet e Evropës Qendrore.

Kostelancik është diplomuar në Universiteti Northëestern në Matematikë dhe Shkenca Politike, një diplomë Master nga Universiteti i Miçiganit në fushën e Studimeve Ruse dhe të Evropës Lindore dhe një diplomë Master Shkencor nga Kolegji Kombëtar i Luftës në politikën e sigurisë kombëtare.

Flet rusisht, hungarisht, shqip dhe turqisht. Ai dhe gruaja e tij janë prindër të tre djemve të rritur.

Më shumë


spot_img

spot_img