Tirana
clear sky
30.5 ° C
30.5 °
30.5 °
48 %
3.6kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
38 °
Pre
39 °
Sht
31 °
Die
31 °
E mërkurë, 17 Gusht, 2022
spot_img

Flet Rudina Xhunga: Ja pse u revoltova ndaj Uarda Çotës (Video)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Biseda e sotme në Zululand kishte në fokus një shkrim të sapo publikuar nga Rudina Xhunga.

albsig

Në shkrim ajo qortonte festën që u bë te dyert e burgut, pas amnistisë ku u lirua edhe Uarda Çota, vajza e cila u dënua me 5 vjet burg për aksidentin që i shkaktoi vdekjen e djalit 11­ vjeçar, mbrëmjen e 29 dhjetorit 2014, gjë që, sipas Xhungës, ishte fyerje për njerëzit e viktimës dhe tregonte dehumanizim te shoqërisë shqiptare.

Nano kishte shkëputur një pasazh nga shkrimi i Rudina Xhungës dhe vetë gazetarja tregoi se ky shkrim doli si një “ulërimë” dhe se në shkrim nuk ka fajësuar as Uardën, as Manjanin, dhe as mediat për show-n e krijuar, por shkrimi ishte ndjeshmëri, ishte revoltë, zemërim dhe nuk ishte shkrim patetik. Ndërsa shprehet se Uardën do të donte ta intervistonte pasi është kurioze për çfarë përfaqëson ajo.

Në pjesën e dytë të Zululand-it u hap një “kapitull i ri” ku u diskutua për jetën e Xhungës si gazetare në xhunglën mediatike shqiptare, dhe për librin më të ri të saj me titull “Përrallat e Pitilushes”.

Xhunga shprehet se ky libër me përralla ka ardhur në jetë falë vajzës së saj 3-vjeçare dhe ndjeshmërisë që ka fituar nga amësia.

“Vizion +, është një eksperiencë që të ka dhënë mundësinë të tregosh që je një Rudinë tjetër, apo ajo që ishe?”: e pyet Nano

“Frikë e madhe ishte kur vajta, sepse unë e kisha vulosur veten se isha “ Rudina e Topit” dhe nuk e dija se çfarë kishte pas Topit. Por, nuk paska më mirë se të lëvizësh dhe të ndryshosh. Rigjeta veten në një dimension të ri, u shpreh Xhunga, duke ia sugjeruar të gjithëve ndryshimin.

Kur Nano e pyeti se sipas saj, cili gazetar është më i populluar Xhunga, Fevziu apo Balla, Xhunga u përgjigj se nuk e besonte që ishte aq popullore sa Fevziu dhe Balla, pasi shqiptarët janë maskilistë dhe preferojnë burrat.

Emisioni i sotëm u mbyll midis batutash ku Xhunga dhe Nano nuk binin dakord në atë që Xhunga tha se burrat shqiptarë janë maskilistë, duke futur edhe vetë Mustafa Nanon në këtë kategori.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img