Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Flasin ekspertët: Ja sa përqind e popullsisë duhet vaksinuar që të frenohet pandemia

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

11483353a6ae62c599c8b80295e5fa2a

Vaksinimi shihet si mënyra më e mirë për t’i dhënë fund pandemisë COVID-19, sidomos tashmë që virusi ka pësuar edhe mutacione dhe rrezikon të përhapet edhe më shumë.

Shtetet po përballen edhe me mungesën e vaksinave, paisi kapacitetet prodhuese të kompanive nuk janë të mjaftueshme me numrin e vaksinave që u duhen shteteve.

Shefi i laboratorit kërkimor për sëmundjet infektimeve në qendrës spitalore Sharite të Berlinit, Andrej Tampuz, thotë se duhet të vaksinohet 60-70% e popullsisë në mënyrë që të ndalet pandemia.

“Mendoj se deri në muajt e verës do të kemi vaksina kundër Covid-19 për 60 deri në 70 për qind të popullatës, e mjaftueshme për të ndalur pandeminë, pavarësisht problemeve aktuale me shpërndarjen e tyre”, tha ai.

Virologu u shpreh për REL se mutacionet që ka pësuar COVID nuk janë më të rrezikshëm se versioni fillestar, por përhapen më shpejt.

Ai vlerëson vaksinat e Pfizer dhe Moderna-s, ndërsa shpreh rezerva mbi efektshmërinë e vaksinave ruse dhe kineze.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img