Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
68 %
1.5kmh
0 %
Mar
34 °
Mër
36 °
Enj
36 °
Pre
33 °
Sht
30 °
E martë, 9 Gusht, 2022
spot_img

Fitore e madhe për demokracinë dhe median, lirohen gazetarët e ‘Reuters’

spot_img

Lajme të ngjashëm

2 gazetarë të agjencisë amerikane ‘Reuters’ kanë fituar lirine në shtetin aziatik të Myanmar pasi kaluan 500 ditë në burg.

albsig

 

Sipas agjensisë ‘Reuters’ të dy gazetaret Wa Lone, 33 vjeç dhe Kyaw Soe Oo,29-vjeç korrespodentë të agjensisë amerikane në Azi po hetonin çështjen për vrasjen e 10 qytetarëve në qytetin e Rohingya në Myanmar dhe u akuzuan për zbulim të të dhënave sekrete të shtetit si dhe për manipulim të së vërtetës.

Të dy ata ishin dënuar me 7 vite burg. Dënimi i tyre u pa si një shkelje e demokracisë dhe lirisë së medias në qytetin aziatik dhe presioni i madh nga mediat e të gjithë botës detyroi presidentin e Myanmar Ëin Myint t’i jepte azil politik dhe ata të liroheshin.

Gazetarët u liruan para një orë dhe mijëra persona i priten me duatrokitje. Ndërkaq, ata deklaruan se do të vazhdojnë punen e tyre të padekurajuar.

59686263_636168740128027_5104522361613320192_n.png

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img